chabad info | חב''ד אינפו
 שאלות נפוצותשאלות נפוצות   חיפושחיפוש   רשימת חבריםרשימת חברים   קבוצות משתמשיםקבוצות משתמשים   הרשמההרשמה 
 כרטיס אישיכרטיס אישי   התחבר כדי לבדוק מסרים אישייםהתחבר כדי לבדוק מסרים אישיים   התחברהתחבר 

מהי דעת כ"ק אד"ש על קניית\השתמשות במוצרים גרמניים?

שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    עמוד ראשי -> על דעת הקהל
צפה בנושא הקודם :: צפה בנושא הבא  
מחבר הודעה
שלמה 770
אורח

הודעהנשלח: ב' 05 14, 2012 10:06 pm    
כותרת הודעה:
מהי דעת כ"ק אד"ש על קניית\השתמשות במוצרים גרמניים?
תגובה עם ציטוט

האם מישהו מכיר איזה מענה של הרבי על זה?
לאסור?
אם כן, האם הרבי שינה את זה?

ראיתי הרבה חסידים שמשתמשים עם רכבים גרמניים, וזכורני ששמעתי פעם שהרבי דיבר נגד.

אשמח לשמוע מהגולשים פרטים.
חזור למעלה
משה ש.

הצטרף בתאריך: 08/05/2011 ב- 06:10:43

הודעהנשלח: ג' 05 15, 2012 5:24 am    
כותרת הודעה:
מוצרים גרמניים
תגובה עם ציטוט

ישנה מענה (אולי מכתב?) מהרבי מה"מ, תשובה לשאלה למה מנהג חב"ד שקונים אתרוג מקלברי'ה ולא מארץ ישראל וע"י זה לחזק את הכלכלה, והרבי מה"מ עונה ע"ז (התוכן): שאפילו ממשלת ישראל קונה נשק מתוצרת גרמני'ה ומשלמת במטבע גרמני, כי כשמגיע לבטחון, מבין כ"א שצריך לקנות הכי טוב שיש, ועאכו"כ לבטחון רוחני. (נדפס כמדומה בבית משיח - במסגרת מאוצר המלך- בכי"ק)

בנוגע להשאלה בכלל, לפענ"ד
1) תלוי בהרגש הלב. ובפרט על דברים חשובים (שהגרמנים ימ"ש מתגאים בהם)
2) בטח שלא מתאים לחסידישער יונגערמאן
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי
אורח

הודעהנשלח: ג' 05 15, 2012 7:21 am    
כותרת הודעה:
תגובה עם ציטוט

גרמניה היא המדינה שתמכה כלכלית הכי הרבה בישראל
בשישים השנים האחרונות
חזור למעלה
הגאון מלובלין
אורח

הודעהנשלח: ג' 05 15, 2012 8:14 am    
כותרת הודעה:
תשובה לשאלה
תגובה עם ציטוט

יש מכתב של הרבי שנכתב בשפה האנגלית, ונראה לי שנדפס בסדרת האגרות קודש באנגלית שיצאה לאור על ידי הועד להפצת שיחות, ושם הרבי מסביר מדוע אין להשתמש במוצרים שהם תוצרת גרמניה. עבר זמן מאז ראיתי מכתב זה, ולמיטב זכרוני אין שם איסור גורף, וזה יותר בכיוון של רגש הלב. כדאי שמישהו יחפש את זה ויעלה את זה לכאן. אם אני לא טועה המכתב הוא משנות הלמד'ס.
חזור למעלה
אורח

הודעהנשלח: ג' 05 15, 2012 12:00 pm    
כותרת הודעה:
תגובה עם ציטוט

הצוללות של ישראל שהם הנשק הכי יקר ואיכותי של צהל (מכה ב') מגרמניה.
חזור למעלה
משה ש.

הצטרף בתאריך: 08/05/2011 ב- 06:10:43

הודעהנשלח: ג' 05 15, 2012 3:09 pm    
כותרת הודעה:
לאורח
תגובה עם ציטוט

ציטוט:
ולדעתך זה פשוט מצד אהבה? נו נו. לדעתי זה יותר 1) פחד 2) רגשי אשמה 3) להראות לעולם
ובכל זאת לפענ"ד לא לקנות מהם שום דבר ששמם נקרא עליו, באם הםנותנים, אז להציל מן העכו"ם
דא"ג: כמה הם עוד חייבים לנו? מי בנה את כל הכלכלה שלהם? מליוני עבדים יהודיים!!!, וכל מה שנותנים לנו זה טיפ טיפה ממה שחייבים לנו
חזור למעלה
יוסי770
אורח

הודעהנשלח: ג' 05 15, 2012 5:39 pm    
כותרת הודעה:
חמי שיחי' לא קנה רכב גרמני עקב הוראת הרבי
תגובה עם ציטוט

לא יודע כרגע לומר כעת אם הוראה במענה בכתב או בע"פ

דרך אגב, לכאורה גם עם מאזדה ישנה בעייתיות כיון שמייסד החברה היפאני קרא את שמה בפירוש על שם עבודה זרה : מאזדה = הורמיז - עבודה זרה פרסית שמוזכרת בגמרא
חזור למעלה
אורח

הודעהנשלח: ג' 05 15, 2012 7:12 pm    
כותרת הודעה:
תגובה עם ציטוט

Anonymous כתב:
בשישים השנים האחרונות

תגיד לי, אתה הזוי????

כמה שנתנו וכמה שעוד יתנו הם לא מתקרבים כהוא זה לסכום שאותו הם אמורים להשיב לעם היהודי! אני לא מדבר על זה שאין ערך כספי ליהודי אחד שנרצח. אני מדבר על פי 'דינא דמלכותא' - אם היו צריכים לתת פיצוי כספי כמו חברת ביטוח על כל יהודי, על כל בית, על כל בית כנסת וכו' וכו' שהם הרסו - הם היו צריכים לשלם ולשלם ולשלם עד בלי די!

בנוגע לעצם ה'שילומים' - כידוע שזה היה שנוי במחלוקת גדולה בארץ. לא ברור לי מה דעת הרבי הייתה לפני שנחתם ההסכם אבל זכור לי שהרבי כתב אחרי שנחתם ההסכם שבאופן פרטי אדם יכול לקחת (ואולי אף צריך) את כספי השילומים. מכיוון שכבר נחתם ההסכם וכו'. ז"א שכשהם נותנים משהו שהם חייבים מצד הדין והשכל האנושי - איזו סיבה יש לא 'לגבות את חובינו'. אבל מכאן ועד לפרנס אותם ולהרגיש ולכתוב שכביכול אנו 'חייבים' להם טובה כי הם 'עזרו' לנו בכלכלה???

ולעצם הענין: כמדומה לי שראיתי מענה מהרבי בנושא (ולשלילה - לא לגמרי החלטית) כמו שציין אחד כאן באשכול - ונשמח שמישהו יביא את המידע הברור לבימה זו.
חזור למעלה
אורח

הודעהנשלח: ג' 05 15, 2012 7:14 pm    
כותרת הודעה:
Re: לאורח
תגובה עם ציטוט

ולדעתך זה פשוט מצד אהבה? נו נו. לדעתי זה יותר 1) פחד 2) רגשי אשמה 3) להראות לעולם
ובכל זאת לפענ"ד לא לקנות מהם שום דבר ששמם נקרא עליו, באם הםנותנים, אז להציל מן העכו"ם
דא"ג: כמה הם עוד חייבים לנו? מי בנה את כל הכלכלה שלהם? מליוני עבדים יהודיים!!!, וכל מה שנותנים לנו זה טיפ טיפה ממה שחייבים לנו[/quote].

היהודים בנו את הכלכלה של הנאצים.?
הלו נסחפת.
זה שהנאצים ימ"ש העבידו יהודים בכפיה ובמחנות העמודה הידועים לשמצה זה עדיין לא הפך אותנו לבנוי הכלכלה הגרמנית.
היהודים גויסו לעבוד עבור הצבא הנאצי במלחמתו, אך מכאן ועד "בנית הכלכלה שלהם" הדרך ארוכה.
חזור למעלה
שלמה 770
אורח

הודעהנשלח: ג' 05 15, 2012 7:58 pm    
כותרת הודעה:
ישר כח למגיבים
תגובה עם ציטוט

השאלהלמגיבים שאלה שלי האם מישהו מכיר מענה של הרבי(!!) בנושא.
שוב, זכרוני שראיתי פעם משהו.
האם מישהו יכול להביא מקורות לכאן ולכאן?
ישר כח!!
חזור למעלה
אונטערוועלט

הצטרף בתאריך: 05/11/2007 ב- 04:22:41

הודעהנשלח: ג' 05 15, 2012 8:34 pm    
כותרת הודעה:
תגובה עם ציטוט

באגרת (אנגלית) תאריך ט"ו כסלו תש"ל (התפרסם במכתבי הרבי באנגלית בהוצאת אוצר ספרי ליובאוויטש כרך ו ע' 84) עונה הרבי באריכות לאדם ששאל על קניית מוצרים גרמניים:

ציטוט:
I am in receipt of your letter of November 14th, in which you ask my opinion “as to whether it is a weakness or impropriety” to avoid the purchase of goods made in Germany. You add that you ask this question as a Jew, in light of Jewish law and custom.

Surely this is more a matter of feeling rather than a question of Jewish law and custom. Consequently, as in all matters of sentiment, it is difficult to express an opinion that would have universal application.

At any rate, it certainly cannot be categorized as a “weakness.” On the contrary, a decision of this kind bespeaks strength of will, all the more so since it entails some inconvenience.

Nor can it be considered an “impropriety,” since it is based on a principle which may be considered to come under the category of “Remember what Amalek did unto you.” For, as is well known, the inhuman atrocities, etc., against our defenseless and innocent brethren were not perpetrated by a small group, but were carried out with the knowledge, consent and even cooperation of the vast majority of the German nation. Moreover, I do not think that anyone seriously believes that the Germany of today is entirely different from the Germany of two decades ago.

אין לי כח לתרגם את המכתב, אבל בקיצור הרבי עונה ש:
1) זה דבר שתלוי בהרגש ולא בהלכה.
2) אפשר להכליל את זה ב"זכור את אשר עשה לך עמלק", כי הרציחות וכו' נעשו ע"י רובא דרובא של העם הגרמני. ואף אחד לא חושב שלאחר 20 שנה העם הגרמני השתנה כ"כ.[/quote]
חזור למעלה
אורח

הודעהנשלח: ד' 05 16, 2012 2:07 am    
כותרת הודעה:
תגובה עם ציטוט

אנטערוועלט יש לך את המכתב המלא?
זה לא כל המכתב
חזור למעלה
אונטערוועלט

הצטרף בתאריך: 05/11/2007 ב- 04:22:41

הודעהנשלח: ד' 05 16, 2012 2:35 am    
כותרת הודעה:
תגובה עם ציטוט

Anonymous כתב:
אנטערוועלט יש לך את המכתב המלא?
זה לא כל המכתב

זה הקטע שנוגע לשאלה.

שאר המכתב הוא כאן:
http://www.chabad.info/index.php?url=article_en&id=16585
חזור למעלה
איש
חבר קבוע

הצטרף בתאריך: 15/11/2006 ב- 01:51:16

הודעהנשלח: ד' 05 16, 2012 3:04 am    
כותרת הודעה:
תגובה עם ציטוט

לא יודע אם זה אומר באופן ודאי, אבל שתי הערות:

א. לגבי הטנקים זכור לי שהרבי אמר לא לקנות טנקים מתוצרת גרמניה למרות שזה היה הרבה יותר זול. (כמובן ניתן לומר שזה שונה כיון שזה סמל חב"די וכו').

ב. בענין הסכם השילומים, לאחר שהוא נחתם הרבי עודד להוציא מהם כמה שיותר.
חזור למעלה
שלמה770
אורח

הודעהנשלח: ד' 05 16, 2012 4:09 am    
כותרת הודעה:
המכתב בעברית
תגובה עם ציטוט

הנה המכתב המלא בעברית, נדפס בהתקשרות גליון 650

בט"ו כסלו תש"ל (נדפס ב'תשורה' – כ"ט בכסלו תשס"ג, עמ' 85-84) כותב הרבי במענה לשאלת יהודי ממדינת וירג'יניה:

"שלום וברכה!

מאשר אני קבלת מכתבו מה-14 בנובמבר, בו הוא שואל דעתי האם להימנע מקניית תוצרת גרמניה היא "הפגנת חולשה או הנהגה לא כשורה", ומוסיף ש"שואל כיהודי, לאור ההלכה והמנהג".

ברור הוא שהשאלה הנ"ל היא יותר עניין של רגש מאשר הלכה או מנהג. לכן, כמו בכל עניין של רגש, קשה להביע דעה שתתקבל על-ידי כולם.

מכל-מקום, בטח אי-אפשר לקרוא להנהגה כזו "חולשה", אדרבא, החלטה כזו דורשת רצון חזק, בפרט שהיא כרוכה בקושי כלשהו.

גם אי-אפשר לקרוא להנהגה כזו "הנהגה לא כשורה", כי מבוססת היא על ההנחה שהנהגה זו היא בכלל "זכור את אשר עשה לך עמלק". כי, כידוע, האכזריות הבלתי-אנושית כו', שממנה סבלו אחינו חסרי ההגנה והחפים מפשע, לא בוצעו על-ידי קבוצה קטנה, אלא מתוך ידיעה, הסכמה ואף שיתוף-פעולה של הרוב המכריע של העם הגרמני. יתר על כן, אינני סבור שיש אחד שמאמין ברצינות שהעם הגרמני של היום הוא שונה לגמרי מהעם הגרמני של לפני שני עשורים.
חזור למעלה
5772
אורח

הודעהנשלח: ד' 05 16, 2012 4:11 am    
כותרת הודעה:
בנוגע ללקיחת תשלומים מהגרמנים:
תגובה עם ציטוט

מכמה מקורות עולה בבירור שהרבי הסכים לקבלת השילומים מגרמניה, ואף תמך בכך. בהזדמנות אחת אף נקט הרבי בביטוי – שלא יהיה (אצל הגרמנים) "הרצחת וגם ירשת".

מי ששמע זאת מפורשות מהרבי הוא ניצול השואה השו"ב הרב ר' דוד-העניך זקליקובסקי, כמסופר ב'כפר חב"ד' גיליון 912 עמ' 50:

"בהיכנסו ליחידות במשך השנים, עודד הרבי את ר' העניך בין השאר כמה וכמה פעמים שישתדל להשיג מהגרמנים כסף רב ככל האפשר... עד שנעשה מומחה בהליכים אלה...

"בבואו יום אחד ל-770, ניגש אליו אחד מאנ"ש ואמר לו... 'הייתי עכשיו אצל הרבי ב'יחידות' וסיפרתי לרבי שלפני זמן מה קיבלתי כסף מהגרמנים ועכשיו הם רודפים אחרי בדרישה שאחזיר להם את הכסף בטענם שקיבלתי זאת שלא כדין', והרבי אמר לי.. ר' העניך יכול לעזור לך...".
חזור למעלה
אורח

הודעהנשלח: ד' 05 16, 2012 4:38 am    
כותרת הודעה:
תגובה עם ציטוט

איש.
יש לך מקור לעניין עם הטנקים?
חזור למעלה
אורח

הודעהנשלח: ד' 05 16, 2012 5:59 am    
כותרת הודעה:
תגובה עם ציטוט

איש כתב:

ב. בענין הסכם השילומים, לאחר שהוא נחתם הרבי עודד להוציא מהם כמה שיותר.

מערבים פה את נושא השילומים שוב ושוב.

השילומים הם בדיוק ההפך! להוציא מהם כסף (שמגיע ושייך לנו) וגם בזה לא ברור מה דעת הרבי הייתה לפני שנחתם ההסכם. אחרי חתימתו הרבי הורה לקחת את הכספים.

כאן הדיון הוא האם לתת להם כסף. האם לפרנס אותם וכו'. בדיוק ההפך מהשילומים.

כמדומה שחוץ מהמכתב שהובא כאן ראיתי בעבר עוד מענה בנושא זה מהרבי. גם הוא כמו המכתב נותן להבין שיש מקום לכזו הנהגה (שלא לקנות מהגרמנים ימ"ש) אבל לא מחייב. כמדומה שפורסמה פעם גם הנהגה אישית של הרבי בזה.
חזור למעלה
הצג הודעות קודמות:   
שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    עמוד ראשי -> על דעת הקהל כל הזמנים הם שעון ארץ הקודש (GMT + שעתיים)
עמוד 1 מתוך 1

עבור אל:  
אתה יכול לשלוח הודעות בפורום זה
אתה יכול להגיב להודעות בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול להצביע למשאלים בפורום זה
אתה יכול להעלות קבצים בפורום זה
אתה יכול להוריד קבצים בפורום זה